Չեխիայի Հանրապետությունը և Հայաստանը սկսում են համագործակցությունը ժամկետանց թունաքիմիկատների վտանգի նվազեցման ուղղությամբ
Օգնել Արարատ և Արմավիր մարզերի գյուղական համայնքներին` իրականացնելու կայուն գյուղատնտեսություն և վերացնելու քիմիական աղտոտվածության վտանգը: Սա է այն նոր ծրագրի հիմնական նպատակը, որը մեկնարկել են չեխական <<Արնիկա>> շահույթ չհետապնդող ասոցիացիան և <<Հայ կանայք հանուն առողջության և առողջ շրջակա միջավայրի>> /ՀԿՀԱԱՇՄ/ հասարակական կազմակերպությունը: Ծրագրի ուշադրության կենտրոնում է գտնվում ժամկետանց թունաքիմիկատների, ներառյալ` կայուն օրգանական աղտոտիչների /ԿՕԱ-ներ/, ոչ ճիշտ կառավարման և պահպանման հետևանքով մի շարք թեժ կետերի աղտոտվածության վերացման համար տեխնիկական լուծումներ գտնելու հարցը: Վերջինս կօգնի Հայաստանին նաև Ստոկհոլմի կոնվենցիայի իրականացման գործում:
<<Դեռ 1960- ականներից գյուղատնտեսությունում թունաքիմիկատներն օգտագործվել են հարյուրավոր տոննաներով, որի հետևանքները մենք զգում ենք նաև այսօր` ականատես լինելով որոշ վայրերի լուրջ աղտոտվածությանը >>,- ասում է ՀԿՀԱԱՇՄ ՀԿ գործադիր տնօրեն Լիլիկ Սիմոնյանը և շարունակում , - Մենք այս ծրագրի միջոցով ցանկանում ենք լուծումներ գտնել առնվազն այն վայրերի համար, որոնք առավել անհանգստացնող են, ինչպես նաև ներկայացնել շրջակա միջավայրի համար անվտանգ և տնտեսապես ավելի արդյունավետ գյուղատնտեսության վարման այլընտրանքային ուղիները: Թեև այսօր վաճառքում գտնվող թունաքիմիկատներն արգելված չեն Ստոկհոլմյան կոնվենցիայով, սակայն, այնուամենայնիվ, վտանգում են մարդու առողջությունը>>:
ՀԿՀԱԱՇՄ կազմակերպությունն ակնկալում է լուծումներ գտնել ամենավտանգավոր թեժ կետերից մի քանիսի համար: << Ժամկետանց թունաքիմիկատների թեժ կետերի հիմնախնդիրը քաղաքական օրակարգի հարց դարձնելը պետք է դառնա մեր հիմնական նպատակը,- ասաց տկն. Սիմոնյանը>>: Նա իր հիասթափությունն արտահայտեց ներկա իրավիճակի կապակցությամբ, որը խիստ անբավարար է և անցած վերջին տարում որոշ դեպքերում նույնիսկ ավելի է վատթարացել: Այս եզրահանգումը ավելի հաստատվեց, երբ վերջերս այցելեցինք Երևանի վարչական տարածքում գտնվող ժամկետանց թունաքիմիկատների գերեզմանոց, որը, չնայած տարիներ շարունակ իրականացվող լոբբինգին, շարունակում է մնալ որպես լուրջ սպառնալիք: Ժամկետանց թունաքիմիկատների գերեզմանոցը մեկն է այն խնդրահարույց իրավիճակներից, որ նախատեսվում է լուծել ծրագրի շրջանակներում:
<<Արնիկա>> կազմակերպությունը կներդնի իր փորձագիտական հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ են ընտրված թեժ կետերում պահեստավորված թունաքիմիկատների իրական վտանգի վնասազերծման համար, ինչպես նաև դրանց ոչնչացման ուղղությամբ Չեխիայի Հանրապետության փորձը: <Անհրաժեշտ է ոչ միայն ոչնչացնել աղտոտված տարածքները, այլև դա կատարել պատասխանատվությամբ և չստեղծել նոր հնարավոր վտանգներ մարդկանց առողջության և շրջակա միջավայրի համար>>, - ասում է Յինդրիխ Փեթրլիկը` <<Արնիկա>>-յի Թունանյութերի և թափոնների ծրագրի գործադիր տնօրենը: Նա նաև ընդգծում է, որ պետք է օգտագործել այրում չենթադրող տեխնոլոգիաներ, որոնք չեն աղտոտի շրջակա միջավայրը:
ՀԿՀԱԱՇՄ ՀԿ-ն և Արնիկան համոզված են, որ միայն հասարակական կազմակերպությունների, տարածաշրջանային ղեկավար մարմինների, գյուղապետարանների, պետական մարմինների և փորձագետների փոխգործակցությամբ է հնարավոր գտնել կայուն լուծումներ: Ծրագրային գործողությունները ներառելու են նաև գյուղաբնակների և ֆերմերների ուսոցողական և կրթական ծրագրեր: << Կարևոր նշանակություն ունի որոշումների կայացման գործընթացում մարդկանց առավել շատ հնարավորությունների ընձեռումը>>,- ասում է <<Արնիկա>>-յի փորձագետ Մարտին Սկալսկին, բերելով նմանատիպ մի օրինակ, թե ինչպես Չեխիայի Պոզդատկի գյուղում, շահառուների սերտ համագործակցության շնորհիվ, մի քանի տարում մաքրվեց վտանգավոր թափոնների վթարային վիճակում գտնվող պահեստը:
Համատեղ ծրագիրը, որն իրականացնում են <<Արնիկա>> ասոցիացիան և <<Հայ կանայք հանուն առողջության և առողջ շրջակա միջավայրի>> կազմակերպությունը, կոչվում է <<Հայաստանի գյուղական համայնքներում աղքատության կրճատմանը նպաստելու նպատակով քիմիական անվտանգության բարելավման ոլորտում ձեռք բերված փորձի տարածում>>: Ծրագիրը ֆինանսավորում են` Եվրամիության Օգնության Ֆոնդը, Գլոբալ Բնապահպանական Հիմնադրամը /GEF/ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի միջոցով, <<Շրջակա միջավայրի պաշտպանության դրամաշնորհների համաշխարհային Ֆոնդը>> /GGF/, ԿՕԱ-ների ոչնչացման միջազգային ցանցը /IPEN/, <<Եվրոպայի կանայք` հանուն ընդհանուր ապագայի>> /WECF/ կազմակերպությունը: Ծրագրի մեկնարկին նվիրված հանդիպումը տեղի ունեցավ 2010 թ. մարտի 29-ին, Երևանում:
ՀԿՀԱԱՇՄ –ն կազմակերպելու է սեմինարներ և աշխատանքային հանդիպումներ` Հայաստանում գործող հասարակական ու քաղաքացիական կազմակերպությունների համացանցի և քիմիական անվտանգության հարցերով տեղեկատվական կենտրոնի ստեղծման նպատակով: Սա շահագրգիռ մարդկանց հնարավորություն կտա հեշտությամբ ձեռք բերել տեղեկատվություն և ուժեղացնել համագործակցությունը ՀԿ-ների և հասարակության այլ հատվածների միջև:
Քիմիական աղտոտվածությունը կարող է ջրի, հողի և շրջակա միջավայրի այլ բաղադրիչների որակի վատթարացման պատճառ դառնալ: Այս վտանգավոր երևույթից կարելի է խուսափել իրազեկության բարձրացման և այլընտրանքային մեթոդների խրախուսման ճանապարհով,- ասում է Լիլիկ Սիմոնյանը` թունանյութերի հարցերով ՀԿՀԱԱՇՄ ՀԿ փորձագետը: Համապատասխան տեղեկատվության բացակայության պատճառով, քաղաքացիներն ի վիճակի չեն պայքարելու իրենց իրավունքների պաշտպանության համար: Սա մեկն է այն հարցերից, որի լուծման ուղղությամբ նույնպես նախատեսվում են գործողություններ ծրագրի սահմաններում:
Հարցեր ունենալու դեպօքում, խնդրում ենք դիմել Յինդրիխ Փեթրլիկին` հետևյալ հեռախոսահամարով` (+420) 603582984, ընդ որում, կարող եք դիմել նաև ռուսերեն լեզվով, կամ ՀԿՀԱԱՇՄ ՀԿ գրասենյակ ( հեռ. 52 36 04, էլ. փոստ` office@awhhe.am):

Czech Republic and Armenia start to cooperate to reduce obsolete pesticides danger
YEREVAN - Help the rural communities to implement sustainable agriculture and eliminate the danger of chemical pollution in Ararat and Armavir regions. That is the main goal of the new project launched by Czech not-for profit organization Arnika and Armenian Women for Health and Healthy Environment (AWHHE). Project is focused on finding of technical solutions to eliminate several hot spots contamination by obsolete toxic pesticides caused by their improper management and storage, including so called persistent organic pollutants (POPs). It will also help Armenia to implement international Stockholm Convention.
“Since 1960s, hundreds of tons of pesticides have been used in agriculture. We can still feel the consequences in a form of serious contamination of particular places,” says Lilik Simonyan, AWHHE executive director. “In our project, we wish to find the solutions at least for some of the most disturbing cases, and also show the alternative ways of environmentally responsible and economically modest agriculture. Although the pesticides that are on sale now, are not banned by Stockholm Convention, they also pose a risk on human health,” refers Mrs. Simonyan.
AWHHE expects solution to some of the most disturbing cases. „Placing the problem of obsolete pesticides hot spots in political agenda should be our main goal“, says Mrs. Lilik Simonyan. She also mentioned the organization´s disappointment with the current situation which is very unsatisfactory and in some cases has even worsened during last year. The conclusion of a recent visit to the most discussed burial site in administrative area of Yerevan , which constitutes a serious threat despite of years of lobbying, confirms these findings. This obsolete pesticides burial site will be one of the main cases to be solved in frames of the project.
Arnika will bring its expert skills regarding the real danger of the pesticides stored in selected hot spots or being still used, and experience with cleaning up similar burdens in the Czech Republic . “It is necessary not only to clean-up contaminated sites, but also to deal with the contamination responsibly, not to allow new risk to the public health and the environment”, says Jindrich Petrlik, executive director of Toxics and Waste program of Arnika. He stresses, that non-combustion technologies of the cleanup should be used, that don't lead to another pollution of the environment.
Both, AWHHE and Arnika believe that only cooperation of the non-governmental organizations, regional authorities, municipalities, governmental bodies and experts can bring sustainable solutions. Project activities will also consist of educational programs for villagers and farmers. “It is essential to give the people as much possibilities to participate in decision making procedures as possible,” says Martin Skalsky of Arnika. In a similar case in Czech village Pozdatky, a close cooperation of all stakeholders lead to cleanup of broke down hazardous waste storage in several years.
A joint project of Arnika Association and Armenian Women for Health and Healthy Environment (AWHHE) is called „Scaling Up Experience in Improvement of Chemical Safety to Contribute to Poverty Reduction in Rural Armenia“. It is financed by EU Aid Fund, Global Environmental Facility through UNDP, Global Greengrants Fund, International POPs Elimination Network, Women in Europe for a Common Future (WECF). The start-up meeting of the project took place in Yerevan on March 29, 2010.
Armenian Women will organize seminars and workshops, to establish a network of Armenian civic associations and also to establish information center on chemical safety in Yerevan . This will enable the interested people to get information easily, and strengthen the cooperation among non-governmental sector with other parts of the society.
“Chemical contamination can debase the quality of water, soil, and other environmental compartments. This vicious cycle of dependency can be broken by raising awareness and promoting alternatives,” says Lilik Simonyan expert of the AWHHE on toxic chemicals. Due to lack of relevant information, citizens are not able to organize and fight for their rights, which should also be addressed by the project activities.
Should any questions arise, please contact Mr. Jindrich Petrlik by phone number: (+ 420) 603582984 (you may ask your questions also in Russian) or at AWHHE office: tel. 52 36 04; email. office@awhhe.am
This workshop is organized with the financial assistance of the European Union . Its contents are sole responsibility of Arnika Association and Armenian Women for Health and Healthy Environment and can under no circumstances be regarded as reflecting the position of the European Union.