Արնիկա ասոցիացիայի և <<Հայ կանայք հանուն առողջության և առողջ շրջակա միջավայրի>> ՀԿ համատեղ մամլո հաղորդագրություն
30-ը նոյեմբերի, 2010թ.
Չեխ փորձագետները Հայաստանում բացահայտում են ժամկետանց ԴԴՏ-ի պաշարները և օգնում լուծումներ գտնել
Պրագա - Արնիկա ասոցիացիայի <<Թույներ և թափոններ ծրագրի>> ներկայացուցիչները, Հայաստանում կատարած իրենց վերջին առաքելության ժամանակ, ժամկետանց թունաքիմիկատների բոլոր հին պահեստների տարածքներում հայտնաբերել են ԴԴՏ-ով աղտոտվածություն: Փորձագետները ներկայացրել են առաքելության ժամանակ վերցրած նմուշների լաբորատոր հետազոտությունների առաջին արդյունքները: <<Ըստ էության, մեր կողմից հետազոտված բոլոր այն վայրերում, ուր թունաքիմիկատներ կան, եղել են կամ պահպանվում են, հայտնաբերել ենք ԴԴՏ-ով տարբեր չափի աղտոտվածություն, իսկ մի դեպքում, նույնիսկ ժամկետանց ԴԴՏ-ի պաշարներ` պատռված պարկերով: Այնուամենայնիվ, խնդիրը միայն ԴԴՏ-ին չի վերաբերում>>, - մեկնաբանում է առաջին հետազոտությունների համահեղինակ Մարեկ Զիրը` քիմիական տեխնոլոգիաների ինստիտուտից,- Սա ճշմարիտ է, չնայած այն փաստին, որ ԴԴՏ-ն վաղուց արգելված է>>: <<Սա վատ նորություն է մեր երկրի համար, սակայն, միևնույն ժամանակ, այժմ մենք ավելի իրազեկված ենք այն մասին, թե ինչ նյութեր են աղտոտում ժամկետանց թունաքիմիկատների պահեստային շինությունները և այդ նյութերի թաղման վայրերը: Արդեն երկար ժամանակ է, ինչ փորձում ենք այս հարցի վրա հրավիրել պետական և միջազգային հաստատությունների ուշադրությունը>>, - ասում է <<Հայ կանայք հանուն առողջության և առողջ շրջակա միջավայրի>> ՀԿ /ՀԿՀԱԱՇՄ/ նախագահ Ելենա Մանվելյանը: Այժմ այս կազմակերպությունը ձեռք բերված տվյալներն օգտագործելու է իշխանությունների հետ իր բանակցություններում և թունաքիմիկատների նախկին պահեստների մոտակայքում բնակվող քաղաքացիներին իրազեկելու նպատակով:
<<Հայաստանի գյուղական համայնքներում աղքատության կրճատմանը նպաստելու նպատակով քիմիական անվտանգության բարելավման ոլորտում ձեռք բերված փորձի տարածում>> ծրագրի շրջանակներում Արնիկա ասոցիացիան օգնում է տեղական հասարակական կազմակերպությանը` մշակելու ժամկետանց թունաքիմիկատների վնասազերծման պլան: Հուլիս ամսին Չեխիայի Հանրապետությունից Հայաստան էր մեկնել 6 հոգուց բաղկացած մի խումբ, որի կազմում ընդգրկված էին տարբեր համալսարանների երիտասարդ մասնագետներ, իսկ ավելի ստույգ, մասնագետներ Բռնոյի Մասարիկ համալսարանի Թունավոր միացությունները շրջակա միջավայրում հետազոտական կենտրոնից, Պրագայի քիմիական տեխնոլոգիայի ինստիտուտից և շրջակա մրջավայրի հարցերով մասնագետներ` Արնիկա ասոցիացիայից: Նրանք հետազոտել են ժամկետանց թունաքիմիկատների 4 պահեստ և մետալուրգիական արդյունաբերության թափոնների մեկ գերեզմանոց: Արնիկայի և ՀԿՀԱԱՇՄ –ի 18 ամիս տևողությամբ համատեղ ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրամիության, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և արտասահմանյան հիմնադրամների կողմից:
<<Մենք ցանկանում ենք օգնել Հայաստանին ազատվելու բնապահպանական բեռից` հիմնվելով Չեխիայի Հանրապետության փորձի վրա: Մեզ հայտնի է, որ առաջին քայլը պետք է լինի հիմնախնդրի ծավալի քարտեզագրումը: Չեխիայի Հանրապետությունում բնապահպանական բեռի քարտեզագրումն առավել կամ պակաս չափով կատարված է, և դա շնորհիվ նաև այն հանգամանքի, որ մեր երկրում կան սարքավորումներով հագեցած լաբորատորիաներ, իսկ Հայաստանում տեղյակ են, որ կան, եղել են կամ որոշակի վայրերում պահպանվում են վտանգավոր թունաքիմիկատներ, սակայն չգիտեն, թե ինչպիսի նյութեր են դրանք և ինչ չափով են աղտոտել պահեստային շինությունները, հողը և շրջակա միջավայրի այլ բաղադրիչները: Սա է Չեխիայում և Հայաստանում առկա իրավիճակների հիմնական տարբերությունը >>, - ընդգծում է հասարակության հետ կապերի աշխատակից Զորա Կասիկովան: Որպեսզի ցանկացած երկիր, ներառյալ Հայաստանը, ի վիճակի լինի ընտրելու վնասազերծման իրեն հարմար մեթոդը և այդ նպատակով գտնի ֆինանսավորում, նախ և առաջ, անհրաժեշտ է կատարել վնասազերծման ենթակա նյութերի քանակի գնահատում:
Համաձայն Չեխիայում ընդունված չափանիշների, Հայաստանի ժամկետանց թունաքիմիկատների բոլոր 4 պահեստներն էլ ենթակա են վնասազերծման: Պարարտանյութերը և թունաքիմիկատները, միանշանակորեն, չեն կարող պահպանվել այդ շենքերում:<<Սա առաջին պարզ միջոցառումն է, որ կառաջարկեինք մեր իշխանություններին: Առանց Արնիկայի կազմակերպած հետազոտությունների, մենք դրա համար բավարար տվյալներ չէինք ունենա>>,- հետազոտության գործնական արդյունքներից մեկը նկարագրելով,
ասաց ՀԿՀԱԱՇՄ անդամ Էմմա Անախասյանը:
<<Ամենացնցող բացահայտումներից էր այն, որ Ջրառատի պահեստից վերցրած նմուշներից մեկում ԴԴՏ-ի պարունակությունը կազմում էր 50 տոկոս: Այս թունաքիմիկատի քանակներն այստեղ հասնում են հարյուրավոր կիլոգրամների: Թունաքիմիկատը, պատռված տոպրակներով, թափված է ամբողջապես քանդված շենքում, և, հետևաբար, հեշտությամբ տարածվում է, քամու միջոցով կամ անձրևաջրերի հետ միախառնվելով: Արդյունքում, դա հանգեցնում է շրջակա միջավայրի զանգվածային աղտոտման>>, - փաստում է Սյուզանա Հոնսայկովան` քիմիական տեխնոլոգիայի ինստիտուտից:
Նուբարաշենին մոտ գտնվող վայրում, ուր թաղված են ժամկետանց թունաքիմիկատներ, վտանգավոր թունաքիմիկատներով աղտոտվածություն հայտնաբերվել է նաև գերեզմանոցի ցանկապատված տարածքից դուրս: <<Դա նշանակում է, որ գոյություն ունի սննդային շղթայի աղտոտվածություն: Տարածքը հասանելի է նաև արածող կենդանիների համար>>,- ասում է Մարեկ Զիրը: Զարմանալի է, որ գերեզմանոցի մոտակայքում ապրող մարդիկ տեղյակ չեն հնարավոր ռիսկի մասին: <<Ժամկետանց թունաքիմիկատների պահպանման վայրերի հարևանությամբ ապրող մարդիկ աճեցնում են բանջարեղեն, զբաղվում են ձկնաբուծությամբ, պահում են անասուններ, խմելու ջուրն, առանց վախենալու, վերցնում են չպաշտպանված հորերից: Ինչևէ, նրանք տեղեկացված չեն այնպիսի թունաքիմիկատների առկայության մասին, ինչպիսին են ԴԴՏ-ն և լինդանը: Մենք կիրազեկենք նրանց այդ մասին և այս հարցում աջակցության խնդրանքով կդիմենք պետական մարմիններին>>,- ասում է Ելենա Մանվելյանը:
Մինչ այժմ Հայաստանում քննարկվել է միայն Երևանից ոչ հեռու գտնվող գերեզմանոցի հարցը, ուր թաղված է մոտ 500 տոննա ժամկետանց թունաքիմիկատ: <<Արնիկայի կազմակերպած հետազոտությունը ցույց տվեց, որ ԴԴՏ-ով և այլ քլորօրգանական թունաքիմիկատներով աղտոտվածության խնդիրը վերաբերում է շատ վայրերին>>,- նկատում է Արնիկա ասոցիացիայի <<Թույներ և թափոններ ծրագրի>> գործադիր տնօրեն, չեխ-հայկական համատեղ ծրագրի համակարգող Յինդրիխ Փեթրլիկը:
<<Ծրագրի հաջորդ փուլում մենք հետազոտելու ենք պահեստներից դուրս գտնվող տարածքներում սննդային շղթայի և օդի աղտոտվածությունը: Ծրագրի ավարտին ցանկալի կլիներ, որպեսզի մենք ի վիճակի լինեինք առնվազն ուրվագծել, թե ինչ հնարավորություններ կան ժամկետանց թունաքիմիկատներով աղտոտված վայրերի վնասազերծման համար: Մենք կփորձենք օգնություն ստանալ Չեխիայի պետական հաստատություններից և կփնտրենք Հայաստանում այդ խնդրի լուծման համար մատչելի և օգտակար տեխնոլոգիաներ: Այս ամենի համար, մենք շատ կարևորում ենք համագործակցությունը ԿՕԱ-ների ոչնչացման միջազգային ցանցի հետ: Արնիկան և ՀԿՀԱԱՇՄ ՀԿ-ն այս ցանցի անդամներ են >>,- մանրամասնում է պարոն Փեթրլիկը:
Արնիկան նմանատիպ հիմնախնդրի լուծման հարցում ունի փորձառություն: Դա կապված է Կլատովի - Լյուբիի հետ, որտեղ նրանց հաջողվել է լուծել այդ շինությունների վնասազերծման հարցը, որոնք նախկինում եղել են թունաքիմիկատների պահպանման և պատրաստման պահեստ: ՀԿՀԱԱՇՄ-ի անդամները, Չեխիայի Հնարապետությունում հետազոտական շրջագայության շրջանակներում, նոյեմբերի 30-ին այցելեցին Կլատովի: Թունաքիմիկատների մնացորդային քանակներն, ի տարբերություն Հայաստանում գոյություն ունեցող պահեստների, Լյուբիում այլևս չեն պահպանվում:
<<Հայաստանի գյուղական համայնքներում աղքատության կրճատմանը նպաստելու նպատակով քիմիական անվտանգության բարելավման ոլորտում ձեռք բերված փորձի տարածում>> համատեղ ծրագիրը մշակվել է 2009թ.-ի կեսերին, սկսվել է նույն տարվա վերջին` Եվրահանձնաժողովի ֆինանսական աջակցության շնորհիվ:
Սույն մամլո հաղորդագրությունը պատրաստվել է Եվրամիության ֆինանսական աջակցությամբ: Սույնի բովանդակությունը պատկանում է Արնիկա ասոցիացիային և ՙՀայ կանայք հանուն առողջության և առողջ շրջակա միջավայրի՚ ՀԿ-ին և չի կարող դիտվել որպես Եվրամիության դիրքորոշման արտացոլում: |

Joint Press Release of the Arnika Association and
PRAGUE – Representatives of the Toxics and Waste Programme of the Arnika Association discovered DDT contamination in all old pesticide storage areas during a recent mission to Armenia. The experts presented first results of analyses of samples taken during the mission. "Essentially in all places examined by us where pesticides are, or have been, stored, DDT contamination to various extent was found, and, in one case, even its old stocks in torn bags. However, the problem concerns not only DDT," commented a co-author on the first analyses, Ing. Marek Šír from the Institute of Chemical Technology. This is true in spite of the fact that DDT was banned a long time ago. "This is bad news for our country, but, at the same time, we know better now what substances contaminate premises of old pesticide storages and disposal sites. We have tried to draw attention of both national and international institutions to this issue for a long time already," said Elena Manvelyan, the President of the organisation Armenian Women for Health and Healthy Environment (AWHHE). Now, this organisation will use the obtained data both for negotiations with authorities and for informing local citizens, often living in close vicinity to former pesticide storages.
Within the framework of the project entitled "Scaling up Experience in Improvement of Chemical Safety to Contribute to Poverty Reduction in Rural Armenia", the Arnika Association helps a local non-governmental organisation with plan for decontamination of old environmental burdens. In July, Armenia was visited by a six-member Czech team formed by young scientists from universities - specifically, from the Research Centre for Toxic Compounds in the Environment of the Masaryk University in Brno, and the Institute of Chemical Technology in Prague - and environmentalists from the Arnika Association. They examined 4 places of old pesticide storages and one dumping site for wastes from metallurgical industry. The joint 18-months project of Arnika and AWHHE was supported by funds from the EU, UNDP and foreign foundations.
"We want to help Armenia to get rid of old environmental burdens, on the basis of Czech experiences. We know that the first step is to map the extent of the problem. Whereas old environmental burdens are more or less mapped in the Czech Republic, also thanks to the fact that laboratories are well equipped, in Armenia it is known that hazardous pesticides are, or have been, stored in certain places, but it is not known which ones and to which extent they contaminated the buildings, soil, and the other environmental components," emphasized the Press Agent of Arnika, Mgr. Zora Kasikova, the main difference between the situation in the Czech Republic and in Armenia. In order that any country, including Armenia, could be able to choose a suitable decontamination method, and to find financing for it, it is first necessary to estimate, among other things, the amount of material which has to be decontaminated.
According to criteria used in the Czech Republic, all the 4 mapped pesticide storages would have to be decontaminated. Definitely, for example fertilizers and pesticides used at present could not be stored in them. "This is one of the first simple measures we will recommend to our authorities. Without the analyses organised by Arnika, we would not have sufficient data for it," said Emma Anakhasian from the AWHHE, describing one of the practical outputs of the research.
"One of the most shocking findings was that one of the pesticide samples from the storage in Jrarat contained 50 % of DDT. The estimated amount of this pesticide stored here is in the order of hundreds of kilograms. The pesticide is lying in torn bags in a completely destroyed building, and, thus, it is readily scattered by wind and washed away by rain. The result of it is massive contamination of the surrounding landscape," stated Ing. Zuzana Honzajkova from the Institute of Chemical Technology.
In the place where old pesticide stocks were dumped near Nubarashen, contamination by hazardous pesticides was found also out of the actual fenced area of the pesticide burial site. "It means that the danger of food chain contamination exists here. The area is accessible also for grazing cattle," said Ing. Marek Sir. It is surprising that people living in the vicinity of the storages are not aware of the possible risk. "In the neighbourhood of the old pesticide storages, they grow vegetables, fish, and cattle, and drink water from uncovered wells without fear. However, they did not have information about the presence of pesticides such as DDT and lindane until now. We will inform them and we will ask state authorities for help with this," said Elena Manvelyan.
Until now, only a burial site containing about 500 tons of pesticides, located not far from Yerevan, was discussed in Armenia. "The investigation organised by Arnika showed that contamination by pesticides such as DDT and other hazardous organochlorine pesticides ranking among persistent organic pollutants concerns more places," noted the executive director of the Toxics and Waste Programme of the Arnika Association, and the coordinator of the Czech-Armenian project, RNDr. Jindřich Petrlík.
"In the next phase, we will examine the level of food chain contamination, and pesticide spreading by air out of the areas of their storages. In the end of the project, we would like to be able to at least outline the possibilities of decontamination of the places polluted with old pesticides. We will try to find help also from the Czech state institutions and we will look for the available technologies usable for solving the problem in Armenia. For all of these, cooperation with the international network IPEN is important for us. Both organisations are members of the network," specified Petrlík on the next steps of Arnika in the project.
Arnika has experience with solving a similar problem in Klatovy - Luby, where it succeeded in pushing through decontamination of buildings used as a pesticide storage and preparation facility in the past. AWHHE members visited Klatovy on Monday, 29 November, within the framework of their several days lasting study trip to the Czech Republic. However, pesticide residues were not stored in Luby any more, in contrast to the Armenian storages.
The joint project entitled „Scaling up Experience in Improvement of Chemical Safety to Contribute to Poverty Reduction in Rural Armenia” was developed in the middle of 2009, and it was started in the end of the same year, thanks to financial support from the European Commission.
This press release is developed with the financial assistance of the European Union. Its contents are sole responsibility of Arnika Association and Armenian Women for Health and Healthy Environment and can under no circumstances be regarded as reflecting the position of the European Union. |