ՀԿՀԱԱՇՄ ՀԿ-ն միանում է Քլինթոնի Գլոբալ նախաձեռնությանը
2011թ.-ին ՀԿՀԱԱՇՄ կազմակերպությունը դարձավ Քլինթոնի Գլոբալ նախաձեռնության անդամ և մասնակցեց տարեկան ժողովին:
ՀԿՀԱԱՇՄ-ի հանձնառությունը
ՀԿՀԱԱՇՄ-ն ընդունեց <<Թույներից ազատ ապագա. Ոչ արգելված և ժամկետանց թունաքիմիկատներին>> հանձնառությունը, որը նախատեսում է քարոզարշավի անցկացում`նպատակաուղղված մինչև 2017թ.-ը Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցի վնասակար արգելված և ժամկետանց թունաքիմիկատների վերացման ուղղությամբ լուծումների մշակմանը և դրանց իրականացմանը: Այս հանձնառության սահմաններում նախատեսված գործողությունները ներառում են` գերեզմանոցի ռիսկի գնահատումը, կառավարության ղեկավարների հետ քաղաքականության վերաբերյալ երկխոսությունները, իրենց վրա գերեզմանոցի ազդեցության հետևանքները կրող համայնքերի շրջանում իրազեկության բարձրացումը և համապատասխան պետական կառույցների, համայնքի անդամների և գործարար կազմակերպությունների ուսուցումը: Նշված միջոցառումներր ուղղված են լինելու պատշաճ քիմիական անվտանգության ապահովմանը` շեշտը դնելով գյուղատնտեսության և դեպի օրգանական հողագործություն անցում կատարելու վրա:
Քլինթոնի Գլոբալ նախաձեռնության մասին
Հիմնադրվել է 2005թ.-ին նախագահ Բիլ Քլինթոնի կողմից: Քլինթոնի Գլոբալ նախաձեռնությունը (CGI) հրավիրում է աշխարհի տարբեր երկրների առաջնորդներին`աշխարհում ամենից առաջնահերթ խնդիրներին լուծումներ գտնելու և դրանք իրականացնելու համար: 2005թ.-ից սկսած CGI-ի տարեկան ժողովներին մասնակցել են մոտ 150 պետությունների ներկայիս և նախկին ղեկավարներ, Նոբելյան մրցանակի 18 մրցանակակիրներ, հարյուրավոր առաջատար գործադիր տնօրեններ, հիմնադրամների տնօրեններ, բարեգործներ, հայտնի ՀԿ-ների տնօրեններ, ԶԼՄ-ների ակնառու դեմքեր: CGI-ի անդամներն արդեն ստանձնել են մոտ 2000 պարտավորվածություն, որոնց կատարման արդյունքում ավելի քան 180 երկրում բարելավվել է 300 մլն մարդու կյանք: Այդ հանձնառությւոնների լրիվ ֆինանսավորման և իրականացման պարագայում, արժեքը կգերազանցի 63 մլրդ ԱՄՆ դոլարը:
2011թ.-ի տարեկան ժողովը տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 20-22-ը` Նյու Յորք Սիթիում: Այս տարի CGI-ը կազմակերպել էր <<CGI Ամերիկա>> հանդիպումը, որի ուշադրության կենտրոնում եղել է Միացյալ Նահանգների տնտեսական աճին նպաստող գաղափարների մշակումը: Քլինթոնի Գլոբալ նախաձեռնությունը ներառում է նաև <<CGI համալսարանը>>, որը տարեկան ժողովներ է գումարում ասպիրանտ ուսանողների և շրջանավարտների համար, ինչպես նաև <<CGI Առաձջնորդությունը>>, որում ներգրավված է CGI-ի երիտասարդ անդամներից բաղկացած ընտրովի խումբը` առաջնորդության զարգացման և կոլեկտիվ հանձնառություններ ընդունելու համար: Առավել մանրամասն տեղեկատվության համար, այցելեք www.clintonglobalinitiative.org կայքը:

News and Events >>AWHHE joins the Clinton Global Initiative
In 2011, AWHHE became member of the Clinton Global Initiative and participated in the Annual Meeting.
AWHHE Commitment
AWHHE to made a commitment, “Toxic-Free Future: No to Banned and Obsolete Pesticides” which envisages initiating a campaign to develop and implement solutions aimed at eliminating stockpiles of harmful banned and obsolete pesticides at the Nubarashen burial site by the end of 2017. Activities within this commitment, will include a risk assessment of the site, a series of policy dialogues with government leaders, awareness raising activities among affected communities, and training of relevant government offices, community members, and business organizations to ensure proper chemical management and safety protocols generally with an emphasis on agriculture and the transition to organic farming.
About the Clinton Global Initiative (CGI)
Established in 2005 by President Bill Clinton, the Clinton Global Initiative (CGI) convenes global leaders to devise and implement innovative solutions to some of the world’s most pressing challenges. Since 2005, CGI Annual Meetings have brought together nearly 150 current and former heads of state, 18 Nobel Prize laureates, hundreds of leading CEOs, heads of foundations, major philanthropists, directors of the most effective nongovernmental organizations, and prominent members of the media. These CGI members have made nearly 2,000 commitments, which have already improved the lives of 300 million people in more than 180 countries. When fully funded and implemented, these commitments will be valued in excess of $63 billion.
The 2011 Annual Meeting took place Sept. 20-22 in New York City. This year, CGI also convened CGI America, a meeting focused on developing ideas for driving economic growth in the United States. The CGI community also includes CGI U, which hosts an annual meeting for undergraduate and graduate students, and CGI Lead, which engages a select group of young CGI members for leadership development and collective commitment-making. For more information, visit www.clintonglobalinitiative.org.