Տևողությունը`2008թ. հունվար – 2011 թ. հունվար
Նպատակային խնդիրը. Զարգացնել աղքատ գյուղական համայքների, տեղական կազմակերպությունների կարողությունները` բոլոր մակարդակներում բարձրացնելով որոշում կայացնողների իրազեկությունն ու պատասխանատվությունը, հաստատելով և ամրապնդելով շահագրգիռ կազմակերպությունների միջև համագործակցությունն ու փոխգործակցությունը, պաշտպանելով մարդու իրավունքները, աջակցելով կանանց հավասար մասնակցությանը գյուղի կայուն զարգացման գործընթացներում` նպաստելով Հազարամյակի զարգացման 1,2,3,4 և 7 նպատակների իրականացմանը:
Դպրոցի էկոլոգիական զուգարանի մոնիտորինգ (նկուղը, ուր տեղադրված են մեզի տարաները)
Անհատական զուգարանի մոնիտորինգ
Խմելու ջուր. Հայանիստ գյուղում կառուցվել է 350 մ երկարությամբ խմելու ջրագիծ, որի շնորհիվ ևս 20 ընտանիք ապահովվել է խմելու ջրի մատակարարմամբ: Կառուցման համար կատարված ընդհանուր ծախսերի 61- % -ը ՀԿՀԱԱՇՄ-ի ներդրումն է, իսկ 39 % -ը` գյուղապետարանի կանխիկ ներդրումը:
ՀԿՀԱԱՇՄ-ն, <<Եվրոպայի կանայք` հանուն ընդհանուր ապագայի>> /WECF/ կազմակերպության հետ համատեղ, 2009 թ. մայիսին կազմակերպել է <<Ջրի անվտանգության պլան>> (WSP) թեմայով ուսուցում` ուսուցիչների և ՀԿՀԱԱՇՄ ՀԿ անձնակազմի համար: Ուսուցման արդյունքում, Սոլակ և Ձորաղբյուր դպրոցների ուսուցիչների համար մշակվել են առանձին պլաններ: Ուսուցման ընթացում ստուգվել են ջրի այն նմուշները, որոնք վերցված են եղել այդ գյուղերի ջրի բոլոր աղբյուրներից (3 նմուշ` յուրաքանչյուր գյուղից): Սոլակ և Ձորաղբյուր գյուղերի խմելու ջրի 2 նմուշում նիտրատների քանակը գերազանցում էր սահմանային թույլատրելի խտությունը (100 մգ/լ-ից ավել էր):
ՀԿՀԱԱՇՄ-ն շարունակաբար իրականացնում է ծրագրում ընդգրկված 6 գյուղի ջրի աղբյուրների և ջրի որակի տեսողական դիտարկումներ: Վերջին 5 տարիների ընթացքում Ձորաղբյուրի ջրի 3 աղբյուրից վերցրած ջրի նմուշներում շարունակաբար նկատվել է միկրոօրգանիզմներով աղտոտվածություն: Վերջինիս հայտնաբերման նպատակով, 2009 թ.-ին հետազոտվել է 47 նմուշ, ընդ որում 16 նմուշ չի համապատասխանել խմելու ջրի որակի պահանջներին: Ջրի նմուշներն հետազոտվել են Հիվանդությունների վերահսկման հանրապետական կենտրոնում:
Ուսուցում` <<Ջրի անվտանգության պլանը Հայաստանում>> թեմայով
Գյուղատնտեսություն. Սոլակ գյուղում կազմակերպվել է ծառատունկ: 200 բարդի տնկվել է դեպի գյուղ տանող ճանապարհի երկայնքնով, իսկ 40 բարդի` դպրոցի բակում: Ծառատունկ է կազմակերպվել նաև Ֆանտան գյուղի դպրոցի և բուժկետի բակերում: Ընդամենը տնկվել է 30 տանձենի և 20 խնձորենի:
Ֆանտան գյուղում անցկացրած ուսումնասիրությունների և մոնիտորինգի արդյունքում պարզվել է, որ կա որակի տարբերություն` կենսահումուսով պարարտացված աշնանացան ցորենի և չպարարտացված աշնանացան ցորենի որակների միջև: Տարբեր է եղել նաև ցորենի տարբեր տեսակների բերքատվությունը: Պարարտացված ցորենի բերքատվությունը 1.5 անգամ գերազանցել է ստուգիչ տեսակի բերքատվությունը: Խաչփար , Սոլակ և Քաղսի գյուղերում միասին վերցրած 7 հա աշնանացան ցորենի ցանք է կատարվել և այդ դաշտերում չեն օգտագործվել հանքային պարարտանյութեր: Լոլիկի <<Լիա>> սորտն աճեցնելու դեպքում, հատուկ ուշադրություն է դարձվել բնապահպանական և տնտեսական արդյունավետության վրա` կապված հանքային պարարտանյութերն օրգանականով փոխարինելու հետ: Իրականացվել են դաշտային դիտարկումներ և լաբորատոր հետազոտություններ` պտղում նիտրատների կուտակվելու առանձնահատկության, միջին կշռի, թթվայնության, վիտամին C-ի, ազոտի, ֆոսֆորի և կալիումի, շաքարների պարունակության վերաբերյալ: Լավագույն արդյունքները նկատվել են այն տարբերակներում, որոնք պարարտացվել են գոմաղբի հետ համակցված կենսահումուսով:
Հայանիստ գյուղում շարունակվել է 2 օրգանական այգու հավաստագրման գործընթացը:
Բարելավման աշխատանքններ են կատարվել Սոլակ, Քաղսի, Հայանիստ, ֆանտան և Խաչփար գյուղերի դպրոցների բակերում: Պատրաստվել և տեղադրվել են նստարաններ: Հայանիստի դպրոցի բակում լրացուցիչ տնկվել է ծիրանի <<Սաթենի>> սորտի 70 տնկի, բացի այդ, սալիկապատվել է նստարանների միջև ընկած ճանապարհը,ձեռք են բերվել գիհիներ, որոնք տնկվել են ճանապարհի երկայնքով:
Փորձարարական դաշտերում շարունակվել են բույսերի պաշտպանության աշխատանքները: Հայանիստի, Ձորաղբյուրի և Սոլակի այգիներում ծառերը մշակվել են խոտաբույսերի թուրմերով: Քաղսի և Սոլակ գյուղերում գյուղատնտեսական աշխատանքները համակարգելու նպատակով, ստեղծվել են գյուղատնտեսական կենտրոններ: ՀԿՀԱԱՇՄ-ն այդ կենտրոններին ապահովել է սրսկիչ գործիքներով, չորացրած խոտաբույսերով` թուրմերի պատրաստման համար, նաև` տեղեկատվական նյութերով և ֆիլմերով: Յուրաքանչյուր կենտրոն ունի 10 անդամ:
Ֆերմերներն իրենց դաշտերում օգտագործում են իրենց իսկ արտադրած կենսահումուսը: Խաչփար գյուղի մի ֆերմեր իր արտադրած կենսահումուսը վաճառել է <<Հայաստանի ծառատունկ ծրագիր>> կազմակերպությանը և ստացել եկամուտ: ՀԿՀԱԱՇՄ-ի քարոզարշավի արդյունքում, Ակնալիճ գյուղի մի ֆերմեր, որն ունի ջերմոց (2 հա)` լոլիկի աճեցման համար, կարողացել է համոզել մոտակայքում գտնվող Արզնի անասնապահական ֆերմայի ղեկավարությանը` զբաղվել կենսահումուսի արտադրությամբ և համատեղ տնօրինել արտադրանքը: Մեր ֆերմերի հետ խորհրդակցելուց հետո, նրանք կազմակերպել են կենսահումուսի արտադրությունը: Ֆերմերը 300 000 որդի վաճառքից և խորհրդատվության տրմադրումից ստացել է զգալի եկամուտ:
ՀԿՀԱԱՇՄ –ն համագործակցում է ACDI VOCA կազմակերպության հետ, որը ՀԿՀԱԱՇՄ-ի ստեղծած <<Մեր բարեկամ կոմպոստը>> գրքույկը բազմացրել է 22000 տպաքանակով` իրենց ֆերմերների շրջանում տարածելու նպատակով: Նշված կազմակերպության հետ համատեղ, ՀԿՀԱԱՇՄ-ն պատրաստել է <<Ինչպես պատրաստել կոմպոստ>> ֆիլմը:
Դաշտային այցեր
Էներգիա. Հայանիստ գյուղում 3 տնտեսության համար տեղադրվել են արևային տաքացուցիչներ: Նշված ընտանիքները կատարել են ներդրում, որը կազմել է ընդհանուր ծախսի 21 % -ը: Տեղադրման աշխատանքների ավարտից հետո, տաքացուցիչները հանձնվել են բնակիչներին, որոնց հետ կնքվել են պայմանագրեր: Պայմանագրի կնքումն անհրաժեշտություն էր, որպեսզի սարքն օգտագործողները պատասխանատվություն կրեն դրա շահագործման և պահպանման համար:
Այսպիսով, Հայանիստ գյուղի 3 ընտանիքի (15 բնակիչ) համար տեղադրված է մեկական արևային տաքացուցիչ, որի շնորհիվ մարդիկ կարողանում են հոգալ իրենց կենցաղային և հիգիենայի կարիքները: Ջուրը երբեմն նույնիսկ այնքան է տաքանում, որ մարդիկ, նախքան այն օգտագործելը, սառը ջուր են ավելացնում: Այդ ընտանիքների հարևանները (11 հոգի) նույնպես օգտվում են այդ ջրից:
Տնային արևային ջրատաքացուցիչ Հայանիստ գյուղում
Իրազեկության բարձրացում. ՀԿՀԱԱՇՄ կազմակերպությունն իրականացրել է կրթությանն ու իրազեկության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքներ` էկոլոգիական սանիտարիայի, անվտանգ խմելու ջրի, կայուն գյուղատնտեսության և թափոնների կառավարման վերաբերյալ: Պատրաստվել, տպագրվել ու տարածվել են արդեն գոյություն ունեցող և նոր ստեղծված տեղեկատվական նյութերը (տես` հրատարակությունների բաժինը): Կազմակերպվել են դասախոսություններ, ուսուցումներ և աշխատանքային սեմինարներ առողջության, սանիտարիայի, կայուն և այլընտրանքային գյուղատնտեսության և կենսաբազմազանության թեմաներով` դպրոցականների, ուսուցիչների և տեղական մարմինների համար:
ՀԿՀԱԱՇՄ-ն իր գործունեությունում մեծ տեղ է հատկացրել ԶԼՄ-ների հետ տարվող աշխատանքներին: Ազգային և էլեկտրոնային թերթերում տպագրվել են խմելու ջրի, թունաքիմիկատների օգտագործման, օրգանական հողագործության, թափոնների և ժամկետանց թունաքիմիկատների գերեզմանոցի հարցերին նվիրված հոդվածներ:
Դասախոսություն դպրոցում
ՀԿՀԱԱՇՄ ՀԿ կարողությունների զարգացում. ELA ծրագրի իրականացման շնորհիվ այլ կազմակերպությունների հետ ազգային, տարածաշրջանային և միջազգային համաժողովների ժամանակ փորձի և քաղած դասերի փոխանակման միջոցով ուժեղացել են կազմակերպության կարողությունները: Հատկապես զգալիորեն ավելացել են էկոլոգիական սանիտարիայի և ջրի կառավարման ոլորտներում ՀԿ աշխատակիցների գիտելիքները և հմտությունները: ՀԿՀԱԱՇՄ –ն ակտիվորեն մասնակցել է Վրաստանում WECF-ի կազմակերպած տարբեր ուսուցումներին:
Աշխատանքային սեմինար` Վրաստանում
Կայունություն.
Օրգանական հողագործության գաղափարը հրապուրիչ է և կարող է տարածում գտնել նաև ծրագրի ավարտից հետո: Օրգանական հողագործության շնորհիվ լուծվում են բնապահպանական խնդիրներ, բացի այդ, ֆերմերների համար ստեղծվում է լրացուցիչ եկամուտ վաստակելու հնարավորություն: 2009 թ.-ի ավարտին 2 ֆերմերի հավաստագրման գործընթացը դեռ շարունակվում էր:
Էկոլոգիական սանիտարիան ապահովում է հեշտ տեխնոլոգիա` շրջակա միջավայրի աղտոտվածությունը նվազեցնելու համար: Այն բարելավում է ստորգետնյա ջրերի և հողի վիճակը, քանի որ նվազում է անտրոպոգեն աղտոտվածությունը: Բացի այդ, սնուցիչ տարրերը վերադառնում են ետ` դեպի հողը, այդպիսով ստեղծելով սննդարար տարրերի փակ շղթա: Էկոլոգիական սանիտարիայի հանդեպ կառավարական մարմինների (օր.` Ջրային ռեսուրսների պետական կոմիտե) և ՀԿ-ների հետաքրքրությունը վկայում է այն մասին, որ էկոսան գաղափարը լայն տարածում կգտնի Հայաստանում:
Հայանիստում խմելու ջրի մատակարարման բարելավումը մեկն էր այն աշխատանքներից, որոնք իրականացվել են 2007 թ.-ին: Հայանիստի համայնքը դիմել էր ՀԿՀԱԱՇՄ-ին` ջրագծերի անցկացման հարցում ներդրումներ կատարելու խնդրանքով: Նկատի ունենալով համայնքի պատասխանատվության բարձր զգացումը և հոգատար վերաբերմունքը սեփական ունեցվածքի նկատմամբ, որոնք նախագծի կայունության հիմնական նախապայմաններն են, և խրախուսվելով դրական փորձից, ՀԿՀԱԱՇՄ կազմակերպությունը նոր ջրագիծ է անցկացրել Հայանիստ գյուղի նոր թաղամասի բնակիչների համար:

Duration: January 2008 - January 2011
Special objective: To build capacity of poor rural communities, local citizens' organizations, contributing to sustainable implementation of MDGs 1, 2, 3, 4, 7 by increasing awareness and commitment amongst decision makers in public, governmental sectors and civil society; establishing partnership and strengthening collaboration between stakeholders; advocating human rights, supporting women equal participation in rural development processes.
Activities:
Ecosan: The main objective related to ecosan activities in frame of ELA project was promotion of sustainable sanitation in rural areas. For this purpose AWHHE continued to monitor m aintenance of all toilets (3 school and 28 household toilets) constructed in the framework of ELA and TMF projects.
Household toilets: During the monitoring of the household toilets attention was paid to the proper use and maintenance of facilities. Monitoring showed that out of 28 ecosan toilets 23 toilets were used by the households. Not using of the ecosan toilets was explained that they were constructed only for guests. The trainings on ecosan products usage were organized for the villagers in Hayanist. 10 households (45.47%) used ecosan produce as a fertilizer. Urine diluted with water was used by 6 households on average 2-8 times in total. It was used for potato, pepper, cucumber, egg-plant, bean, vegetable marrow and fruit-trees. No substantial difference in crop yield was noticed. Faeces were used by 4 households. The 2 of the households used it after composting: one simply composted the faeces but has not used it yet, and the other made compost using worms and currently uses it like biohumus. The other two households after keeping faeces for an appropriate period of time used it for garlic and pepper, but as the householders stated no significant changes in crop yield were observed.
As a contribution to ecosan activity, salaries for maintenance of the school eco-toilets in Hayanist and Fantan are provided by the school administrations. Despite many householders had their contribution to construction of toilet at present they do additional works: facing, plastering, tiling etc.
Eco-sanitation generated more demand for such toilets .
Monitoring of the school ecosan toilet
(basement with urine tanks)
Monitoring of the household toilet
Drinking water: The new water pipeline (length - 350m) is laid on in Hayanist and 20 households have access to drinking water. Out of the total cost 61% was the contribution of AWHHE and 39% in cash - local authorities. Construction of the new pipeline helped more families to have access to safe drinking water.
AWHHE jointly with WECF organized the training for teachers and AWHHE staff on WSP in May. As a result of the discussion with WECF 2 WSP small projects were developed for 2 village schools: Dzoraghbyur and Solak. 6 samples of drinking water for testing on presence of nitrates in water in 6 project villages were taken and tested. In addition during the organized training teachers were brought 3 water samples from each village (Dzoraghbyur and Solak). In 2 samples from Dzoraghbyur and Solak the amount of nitrates was above standard (more than 100 mg/l).
AWHHE continuously carries out a visual monitoring of the water sources and quality of water from 6 villages. Mainly w ater from three sources in Dzoraghbyur permanently has had microbial contamination during the last five years. 47 samples of drinking water for microbial investigation were taken and tested in 2009. 16 samples (34%) did not meat national requirements for drinking water quality. Water samples have been analyzed by the Republican Center of Disease Control.
Training on WSP in Armenia
Agricultural activities: Tree planting was organized in Solak village. On both sides of the road leading to the village 200 poplars were planted, and 40 poplars were planted in the school yard. Tree planting was organized also in Fantan school yard and yard of medical station. Altogether were planted 30 pear-trees and 20 apple-trees.
The studies and monitoring conducted in the village Fantan showed that there was a difference in quality between the fertilized winter wheat and the wheat which was not fertilized with biohumus. There was also a difference between different sorts of wheat. The yield of fertilized wheat was 1.5 times higher the control version. 7 ha of winter wheat seed were sown in fields without mineral ferilizers in Khachpar, Solak and Kaghsi villages. In case of growing the sort of tomato “Lia” a special attention was given to the ecological and economic efficiency of replacement of mineral fertilizers with organic fertilizers. There were carried out field observations and laboratory studies for nitrates accumulation specificity, the average weight, acidity, N, P, K, vitamin C, soluble carbohydrates, common carbohydrates in one fruit. The best result was observed in versions that were fertilized with biohumus combined with manure.
Certification of 2 organic orchards continued in the village Hayanist.
Improvement works were done in the school yards of Solak, Kaghsi, Hayanist, Fantan and Khachpar. Benches were made and installed in villages. The orchard in the schoolyard of Hayanist school was replenished with 70 seedlings of “Sateni” apricot sort, 6,5 m long and 1m wide road lying between the benches was paved with tiles and Junipers were transported and replanted along the road.
Plants' protection activities continued to be conducted in the experimental orchards. Seven orchards in Hayanist, Dzoraghbyur and Solak were treated with herbal tinctures. To coordinate the agricultural activities in Kaghsi and Fantan were established agricultural centers. AWHHE provided these centers with spraying devices, dried plants for making tinctures, information materials and special films for dissemination. Each center has 10 members.
Farmers used the biohumus produced by them in their fields. The farmer from Khachpar sold his biohumus to “Armenian Tree Project” and got an income. As a result of AWHHE campaign a farmer from Aknalitch village, who has got a 2 ha green house for tomato growing, managed to persuade the administration of nearby located Arzni cattle-breeding farm of engagement in biohumus production and sharing the biohumus with him. After they had consulted with our farmer, they started up the biohumus production. The farmer benefited much from selling 300 000 worms and providing consultations.
AWHHE cooperated with ACDI VOCA organization that printed the brochure “Our Friend Compost” created by AWHHE for 22000 copies in order to distribute them among their farmers. Together with ACDI VOCA organization AWHHE produced a short film named “How to make compost”.
Field visit
Energy: 3 solar water heaters were installed in Hayanist. The 3 households had their financial contribution which made 21% of the total cost. After the installation was completed, t he solar water heaters were handed over to the villagers. The agreements were signed. The main aim of these agreements is that the beneficiaries understand their responsibilities and become committed to manage and maintain the facilities.
Experience in solar water heating for local dwellers: 3 solar water heaters were installed for 3 households (15 people) in Hayanist. As a result people have hot water for household and personal hygiene needs. Even water gets so warm, that the household users need to cool it before using. The neighbors (11 people) also use hot water for their own needs.
Solar water heater in household in Hayanist
Raising awareness activities: AWHHE conducted many educational and awareness activities. The main purpose of executed activities was to increase awareness about ecological sanitation, safe drinking water for all, sustainable agriculture and waste management and to get them interested in current ecological situation. Information materials including the already existing materials and new brochures and booklets were prepared, printed and disseminated. See sheet of publications. Lectures, trainings and workshops were conducted on health, sanitation, ecological agriculture and biodiversity for schoolchildren, teachers and local authorities.
AWHHE widely uses mass media in its work. Articles were published: on drinking water, pesticid es issue, organic farming, waste and landfill of obsolete pesticides in newspapers and electronic newspapers.
Lecture in school
Capacity building of AWHHE: The ELA project led to increased capacity of organisation by sharing and exchanging lessons learned among other WECF organizations, building up knowledge, disseminating lessons learned at national, regional and international conferences. There is a clear increase in technical and management capacity of the organisation. Most notable was the increase in knowledge and skills related to ecological sanitation and water management. AWHHE actively participated in trainings on different topics organized by WECF in Georgia.
Workshop in Georgia
Sustainability
Two main categories of activities are distinguished: the provision of physical facilities like drinking water piping and solar water heaters and awareness and advocacy activities.
The implementation of organic agriculture is attractive and sustainable because it is implemented by farmers and therefore can be continued and expanded after project closure. Organic farming addresses actual environmental problems, and it also leads to increased income of the farmers. At the end of 2009, the certification process for two farmers have been in process.
Ecological Sanitation provides an easy technology to reduce environmental pollution. Its implementation improves the state of groundwater and soil by reducing the anthropogenic pollution. Besides the nutrients are returned to the soil thus generating a nutrient close cycle. Interst by the government (Water State Committee) and NGOs also shows that the ecosanitation will be introduced widely in Armenia.
Improvement of drinking water supply in Hayanist was one of the activities in 2007. The community of Hayanist asked to make an investment in water piping. A stronger sense of ownership and operation and maintenance resposibility were the keys for sustainability of the pilot. Positive experience encouraged AWHHE to continue and laid down pipes in new area of the village.