Ծրագրերը > Կենսաբազմազանություն և կլիմայի փոփոխություն >
Նպատակը. Դպրոցականներին զինել գիտելիքներով և հմտություններով` կենսաբազմազանության պահպանմանը նրանց մասնակցության ապահովման համար
Նպատակային խնդիրները
1. Բարձրացնել դպրոցականների իրազեկությունը կենսաբազմազանության վերաբերյալՀայանիստ գյուղում, նախագծի իրականացման ընթացքում
2. Հայանիստի դպրոցում ստեղծել բնապահպանական ակումբ` մինչև ծրագրի իրականացման 2-րդ ամսվա ավարտը
3. Դաշտային դասերի կազմակերպում` բույսերի ճանաչման և պահպանման հարցում դպրոցականների գործնական հմտությունների ձևավորման նպատակով
Արդյունքները
Փոփոխություններ տեղի կունենան գյուղի բնակչության վարքագծում, գյուղաբնակները կգիտակցեն շրջակա միջավայրի պահպանության և պաշտպանության հարցում իրենց վերապահված դերի կարևորությունը: Դպրոցականները, որպես թիրախ լսարան, գիտելիքներ և գործնական հմտություններ ձեռք կբերեն շրջակա միջավայրի և վերջինիս պաշտպանության մասին: Ծրագրի իրականացումից հետո, բնապահպանական ակումբը կշարունակի գործել և ապահովել շրջակա միջավայրի մասին տեղեկատվության տրամադրումը: Ստեղծված բնապահպանական ակումբը կարող է օրինակ ծառայել այլ դպրոցների համար` կրթության այլընտրանքային մեթոդների մշակման նպատակով: Դպրոցականների իրազեկությունը շրջակա միջավայրի և կենսաբազմազանության պահպանման մասին կավելանա 50 % -ով:

Projects and Activities >> Living in Biodiversity, FCS Project, 2008
Provide skills and knowledge to school children as an opportunity for participation in conservation of biodiversity.
Specific objectives
- Raise awareness of school children about environmental information concerning to biodiversity in the village Hayanist during the project implementation
- Establishment of an ecological club in Hayanist school for school children till the end of the second month of the project implementation
- Organizing of field classes for giving practical skills to school children in identification and conservation of plants
Results-outcomes
The behavior of rural population will be change d and they will recognize their important role in conservation and protection of the environment. School children as a turget audience of the project will gaine knowledge and practical skills about the environment and its prot e ction. After the end of the project the ecological club will continue acting and will provide sustainable environmental information. The established ecological club can serve as an example for other schools on developing alternative education methods. The awarene s of school children on environmental information and biodiversity conservation will increase on 50%. |