Մինի-լսումներ` Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում ժամկետանց թունաքիմիկատների մասին
2010թ.-ի հունիսի 29-ին Եվրոխորհրդարանում պարոն Ջոն Վայգենի` Հեքսաքլորցիկլոհեքսանի և թունաքիմիկատների միջազգային ասոցիացիայի (IHPA) տնօրենի, նախաձեռնությամբ կազմակերպվեցին մինի-լսումներ` Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում ժամկետանց թունաքիմիկատների մասին` նպատակ ունենալով միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել ժամկետանց թունաքիմիկատների պահեստավորման, մշակման, հեռացման և մարդու առողջության և շրջակա միջավայրի համար դրանց վտանգավորության գլոբալ հիմնախնդրին: Հայաստանում ստեղծված ծայրահեղ միջադեպի կապակցությամբ ելույթ ունեցավ Հայաստանում ԵԱՀԿ գրասենյակի ղեկավար Սերգեյ Կապինոսը, որի ելույթն ուղեկցվեց ֆիլմի ցուցադրությամբ: Երկու դեպք ներկայացվեց նաև Ադրբեջանի և Մոլդովայի ներկայացուցիչների կողմից:
Եվրոխորհրդարանի և Եվրամիության Հանձնաժողովի խոսնակները ներկայացրեցին ԿՕԱ-ների վերացման ուղղությամբ գործողությունների պլանի իրականացման ռազմավարություններն ու կոնկրետ քայլերը, այն, թե ինչպես կարելի է այս հիմնախնդիրը ինտեգրել Եվրամիության այնպիսի ծրագրում, ինչպիսին <<Հարևանություն ծրագրի նախագիծն>> է: Սլովենիայի խոսնակը ներկայացրեց համագործակցության, ռազմավարության մշակման, ֆինանսական միջոցների ընդհանուր օգտագործման, Դանուբի երկրների միջև հաստատված երկկողմանի և բազմակողմ համագործակցության օրինակը, թե ինչպես է ժամկետանց թունաքիմիկատների հարցը ինտեգրվել ընդհանուր ռազմավարական ծրագրում: Խոսնակն ընդգծեց, որ ժամկետանց թունաքիմիկատների հարցը պետք է առաջնահերթ տեղ զբաղեցնի ազգային զարգացման պլաններում:
Շնորհանդեսներից հետո, նախագահն առաջարկեց անցնել հարցադրումներին և քննարկումներին:
Ելենա Մանվելյանը, <<Հայ կանայք հանուն առողջության և առողջ շրջակա միջավայրի>> ՀԿ /ՀԿՀԱԱՇՄ/ նախագահը, միջամտեց և պարզաբանումներ մտցրեց` կապված Հայաստանում ժամկետանց թունաքիմիկատների գերեզմանոցի իրավիճակի հետ: Տեղեկատվությունը հիմնականում վերաբերում էր գերեզմանոցի մոնիտորինգին:
Տրվեց կարճ գնահատական ստեղծված իրավիճակին և ներկայացվեցին ՀԿՀԱԱՇՄ ՀԿ-ի կողմից արված առաջարկությունները` գործողությունների պլանով նախատեսված հաջորդ քայլերի կապակցությամբ:
Տարբեր երկրների կողմից ներկայացված դեպքերը ստեղծեցին հիմք միջազգային համատեղ պլատֆորմի համար, որը կօգնի մշակելու առանձահատուկ գործողությունների ծրագրեր` Արևելյան Եվրոպայի, Կովկասի և Ասիայի երկրներին աջակցելու նպատակով:
ՀԿՀԱԱՇՄ ՀԿ-ի միջամտությունը Եվրոխորհրդարանում, 2010 թ.-ի հունիսի 29-ին կազմակերպված ժամկետանց թունաքիմիկատների մասին մինի-լսումներին
Հարգելի Եվրոխորհրդարանի, Եվրահանձնաժողովի անդամներ և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Իմ անունը Ելենա Մանվելյան է: Ես ներկայացնում եմ <<Հայ կանայք հանուն առողջության և առողջ շրջակա միջավայրի>> հասարակական կազմակերպությունը, կարճ` ՀԿՀԱԱՇՄ: Թույլ տվեք հակիրճ ներկայացնել մեր կազմակերպության դերը Հայաստանում թունանյութերի հիմնախնդրի բացահայտման և գնահատման հարցում: Ելույթիս ավարտին ձեզ կցանկանայի ուղղել 4 հարց:
ՀԿՀԱԱՇՄ ՀԿ-ն կանանց կազմակերպություն է, որը զբաղվում է բնապահպանական և առողջապահական հարցերով: Մեր գործողություններն ուղղված են Հայաստանում մարդու առողջության և շրջակա միջավայրի պաշտպանությանը և կայուն զարգացմանը: ՀԿՀԱԱՇՄ-ի գործունեության ամենակարևոր ոլորտներից է վտանգավոր թափոնների կառավարումը: Սկսած 2000 թ.-ից երբ մենք բացահայտեցինք մեծ քանակությամբ ժամկետանց թունաքիմիկատների գերեզմանոցը, մինչ այսօր իրականացրել ենք գերեզմանոցի մոնիտորինգ և կառավարական մարմիններին և շահագրգիռ կազմակերպություններին հայտնել ենք մեր հետազոտությունների արդյունքների մասին: Գերեզմանոցի հիմնախնդիրը 10 տարի շարունակ եղել է կազմակերպության ուշադրության կենտրոնում: Նշված ժամանակամիջոցում ՀԿՀԱԱՇՄ-ն կատարել է հողի, բուսականության , ջրի, կրծքի կաթի և կովի կաթի նմուշարկում: Լաբորատոր հետազոտությունները, որոնք կատարվել են Երևանի հավաստագրված լաբորատորիաներից մեկում, ցույց են տվել ԴԴՏ-ի և վերջինիս մետաբոլիտների, ՀՔՑՀ –ի թույլատրելի խտությունների գերազանցումներ և շարունակական աճ: Գերեզմանոցի տարածքի սողանքի ակտիվության երկրաբանական հետազոտությունները իրականացրել է Գիտությունների ազգային ակադեմիայի երկրաբանության ինստիտուտը: Հետազոտությունների արդյունքներն ահազանգող էին և շատ անգամներ կազմակերպությունը դրանք ներկայացրել է հանրապետության կառավարության և լրատվամիջոցների ուշադրությանը: Մենք շատ աշխատանք ենք կատարել իրազեկության բարձրացման ուղղությամբ: 2004-2005 թթ.-ին կառավարությունը ձեռնարկել է ժամանակավոր բնույթի միջոցառումներ, որոնք սակայն տեղական բնակչությանը չեն պաշտպանում թունաքիմիկատների գերեզմանոցի տեղաշարժման պատճառով առաջացած վտանգներից: ՀԿՀԱԱՇՄ-ն ստեղծված արտակարգ իրավիճակի խնդրի վրա հրավիրել է միջազգային մի շարք կազմակերպությունների` ԵԱՀԿ-ի /OSCE/, Շրջակա միջավայրի պահպանության վերաբերյալ Միացյալ ազգերի կազմակերպության ծրագրի /UNEP/, Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության /FAO/ և IHPA –ի ուշադրությունը և ստացել աջակցություն ՀԿ-ների միջազգային այնպիսի ցանցերից, ինչպիսին են ԿՕԱ-ների ոչնչացման միջազգային ցանցը /IPEN/ և <<Եվրոպայի կանայք հանուն ընդհանուր ապագայի>> /WECF/ կազմակերպությունը:
Մենք շատ ուրախ ենք, որ Եվրոխորհրդարանն արտակարգ իրավիճակը դարձրեց օրակարգային հարց և շնորհակալ ենք պարոն Ջոն Վայգենին այն նախաձեռնության համար, որ նա հանդես բերեց հարցի լուծման ուղղությամբ հնարավոր գործողությունների կատարման նպատակով Եվրամիության և միջազգային հանրության աջակցությունը ստանալու համար: Ես կցանկանայի լրացուցիչ տեղեկացնել ձեզ մի քանի օր առաջ գերեզմանոց կատարած մեր վերջին այցի մասին: Ինչպես իրենց ելույթներում նշեցին Սերգեյ Կապինոսը և Ջոն Վայգենը, ում մենք ուղեկցել ենք 2 ամիս առաջ գերեզմանոց կատարած այցի ժամանակ, աղետալի իրադարձությունը տեղի է ունեցել այս տարի:
Չնայած այն հանգամանքին, որ քանդված գերեզմանոցը կառավարության հատկացրած միջոցներով ծածկվել է պաշտպանիչ շերտով, մեկ շաբաթ առաջ մեր կատարած այցի ժամանակ մենք նկատեցինք, որ գերեզմանոցի շուրջը կա հոտի առկայություն: Այն հատկապես սուր է զգացվում գերեզմանոցից ներքև գտնվող ճահճուտային տարածքում: Սա վկայում է շրջակա միջավայրի հողի աղտոտված լինելու մասին:
Թեև գերեզմանոցը քանդելու միջադեպից անցել է համարյա 3 ամիս, բայց մենք դեռևս չունենք ճշգրիտ տվյալներ աղտոտվածության մակարդակների և աղտոտված տարածքի չափերի մասին: Էկոլոգիական և նոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տրամադրած տվյալները հողի 4 նմուշի վերաբերյալ շատ փոքրաթիվ են: Մենք ժամանակ ենք կորցնում, քանի որ միջազգային փորձագետների կարծիքով, աղտոտվածությունն անհանգստացնող չափերի է հասնում: Հնարավոր է, որ պաշտոնատար անձինք տեղական բնակչության շրջանում խուճապ չառաջացնելու նպատակով խուսափել են իրական տվյալները հաղորդելուց:
Իմ հարցերը հետևյալն են` -
Ինչպե՞ս և ու՞մ կողմից պետք է կատարվի ռիսկի գնահատում` կապված տեղական բնակչության առողջության վրա շրջակա միջավայրի աղտոտվածության ազդեցության հետ: -
Ինչպե՞ս պետք է տեղական բնակչությունը տեղեկացվի և ներգրավվի առողջության պաշտպանության մասին որոշումների կայացման գործընթացում և անտանգ լուծումներ գտնելու մեջ: -
Ինչպե՞ս և ու՞մ կողմից պետք է կատարվի ռիսկի գնահատումը գյուղատնտեսության համար, քանի որ գերեզմանոցը Արարատյան դաշտի գյուղատնտեսական տարածաշրջանից գտնվում է մոտ 25 կմ հեռավորության վրա: -
Կարո՞ղ է արդյոք Եվրամիությունը դերակատարում ունենալ ՀԿ-ների դերի բարձրացման հարցում, որպեսզի վերջիններս ոչ միայն մշտարթուն հսկողություն իրականացնեն, այլև հանդես գան որպես լավ գործընկեր և մասնակցեն լավագույն լուծումներ փնտրելու և հասարակության աջակցությունը ստանալու գործընթացում: Նուբարաշենի

Mini-Hearing on Obsolete Pesticides in Eastern European Countries, the Caucasus and Central Asian countries were organized 29.06.10 in European Parliament by Mr. John Vijgen the Director of the International HCH & Pesticides Association (IHPA) to draw international attention on the world-wide problem s related the obsolete pesticides storage, treatment , disposal and its dangers for human health and the environment. On the agenda the urgent case from Armenia was presented by ambassador of OSCE in Armenia Sergey P. Kapinos with demonstration of the film. Two more cases were presented from Azerbaijan and Moldova.
Speakers from EU Parliament and EU commission introduced the strategies and concrete steps for implementation of Action Plan on Elimination of POPs, how to integrate this problem in wide EU program like Neighbourhood programme Project. Slovenian Speaker introduced the example on the cooperation, preparation of the strategy, common use of financial sources biletarel and multilateral cooperation established among Danube countries, how OP issue were integrated in common strategy programme. All speakers underlined the idea that the issue of obsolete pesticide should be prioritized in the national development plans.
After presentations the questions and discussion were suggested by chair.
Dr. Elena Manvelyan head of AWHHE had an intervention highlighting the situation with OP burial ground in Armenia and the last information concerning the monotoring of the site.
The short estimation of the emergency situation of Armenian case was done and recommentations related to the next steps of Action Plan were suggested by AWHHE.
The cases presented by countries has created the basis for a joint and supported international platform to prepare specific action programs to support the countries of EECCA.
Intervention by AWHHE in the MINI HEARING on OBSOLETE PESTICIDES at the EUROPEAN PARLIAMENT
on 29 June 2010
Dear members of EU Parliament, the European Commission and representatives of the international organizations! I am Elena Manvelyan, president of the NGO Armenian Women for Health and Healthy Environment, short AWHHE. Let me present to you a brief information on our role as a civil society organization in discovering and assessing the serious problem of the toxic burial ground in Armenia. And then I would like to ask you four questions.
AWHHE as a women's environmental health organization is working for sustainable development, protection of human health and the environment in Armenia. Among the activities of our NGO the hazardous waste management is the most important one. Since we discovered the huge pesticides burial site in 2000, we have been monitoring the situation, and informed the governmental bodies and interested stakeholders about the results of our investigations. The problem of the burial ground has been in the centre of our attention for about for 10 years on end. During this period of time AWHHE did the sampling of soil, vegetations, water, breast milk and cow milk. The results have pointed to high and increasing concentrations of DDT and its metabolites as well as HCH in soil samples. The analyses were done by a certificated laboratory in Yerevan. The geological investigation on the landslide movement was carried out for our NGO by Geological Institute of the National Academy of Science. Most of these research results were alarming and were brought several times to the attention of the Armenian Government and the mass media. We did a lot of awareness rising. In 2004, 2005 the Government undertook the temporary protective measures but they did not succeed to protect the local population and the environment from the high risks of the sliding toxic burial. AWHHE brought this emergency situation issue to the attention of international organizations such as OSCE, UNEP, FAO, IPHA being supported by large international NGO networks as International POPs Elimination Network /IPEN/ and Women in Europe for a Common Future /WECF/.
We are very happy that the European Parliament has put this emergency case on their agenda and we are grateful to Mr. John Vijgen for his strong initiative to discuss the possible action to be taken by EU and the international community support. I would like to give some more information from our last monitoring visit to the burial site a few days ago. As you heard from Mr. Capinos and Mr. John Vijgen whom we accompanied to the burial site two months ago the disastrous events happened this year.
Though the Government has covered the opened burial ground with new protective layer we found out a week ago that still there is smelling around the burial. Specially it smells around the swampy areas below the burial. This is a sign that pollution has invaded the surrounding area already.
Though almost 3 months have passed we still have no precise data about the levels of pollution and the magnitude of polluted area. There are a few official data of 4 samples which were analyzed by the Centre for Ecological-Noosphere Studies. We are loosing the time as according to the different experts the levels of pollution were alarming. May be officials were careful in order to avoid the panic among the local population.
My questions are
How and by whom will the risk assessment be done regarding the health effects of the environmental pollution of local population
How will the local population be informed and involved in decision making process about health protection and in finding sound solution
How and by whom the risks to agriculture will be assessed as the distance of the burial ground is only 25 km far from the main agricultural region Ararat valley. The water pollution from the burial may reach the river Hrazdan which feeds the river that irrigates this valley.
Can the EU play a role in enabling NGO, to continue and strengthen its role as a watch dog but also a good partner in finding the best solution and achieving public support.